SEROWARNIA W LUTOMIERZU
Serowarnia w Lutomierzu – rzecz dwóch kobiet mamy Stanisławy i córki Malwiny Pasternak z Lutomierza. Wspólnie reprezentują rodzinne wielopokoleniowe gospodarstwo rolne, zajmują się serowarstwem i jednogłośnie mówią, że oddały temu całe serce. Z pasji serowarskiej Pani Stanisławy powstał pierwszy krowi ser podpuszczkowy. Córka Malwina ugruntowała produkt lokalny i to on stanowił podwaliny do zbudowania produktu turystycznego. W Lutomierzu powstają sery świeże podpuszczkowe, półtwarde dojrzewające, a także masło i jogurty.
Serowarnia i jej otoczenie stały się miejscem spotkań lokalnej społeczności, mieszkańców, turystów odwiedzający ten region, jak i uczniów szkół z województwa oraz całej Polski w ramach warsztatów edukacyjnych. Serowarnia dziś to nie tylko miejsce warzenia sera, ale również obowiązkowy punkt na mapie turystycznej Gór Sowich i Ziemi Ząbkowickiej, oznaczony na Szlaku kulinarnym Smaki Dolnego Śląska oraz Smaki Ziemi Ząbkowickiej. Organizowane są spotkania łączące prelekcje o tematyce żywności z degustacją wyrobów. W każdą trzecią niedzielę miesiąca Malwina organizuje Targi Zdrowej Żywności Prosto od Rolnika, które powstały na potrzeby jej klientów szukających wysokiej jakości żywności oraz dla promocji tego niezwykłego miejsca w którym mieści się serowarnia.
Warto dodać , że pierwsze sery Pani Stanisława warzyła pod okiem Górali jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, były to oscypki. Najstarszy dyplom jaki znajduje się w Serowarni datowany jest na 2006 rok i jest to wyróżnienie w konkursie Kulinarne Dziedzictwo. W tym okresie zaczęły być odtwarzane tradycje polskiej wsi i organizowane konkursy typu: stołów wigilijnych, wielkanocnych, powstawały pierwsze jarmarki i środowisko zaczęło się poznawać i uczyć. Tak dodatkowe zajęcie Stanisławy Pasternak przerodziło się w pasję i konkretne umiejętności. Zaczęły się profesjonalne szkolenia serowarskie. W 2011 z innymi serowarami zostało zawiązane Ogólnopolskie Stowarzyszenie Serowarów Farmerskich i Zagrodowych. W tym czasie poznawano tematy i tworzące się trendy na wysokiej jakości żywność, zapotrzebowanie zdrową polską żywnością. Trendy te sprawiły ze w 2012 roku została podjęta decyzja o założeniu profesjonalnej serowarni i dopiero po 3 latach udało się zaadoptować i wyposażyć warzelnie. W 2015 Serowarnia w Lutomierzu została wpisana do ewidencji weterynaryjnej. Równolegle odbyły się pierwsze dni otwarte w serowarni, pokazy serowarskie i w końcu same warsztaty warzenia sera na wesoło.
Od 2016 została zarejestrowana Zagroda Edukacyjna Pasternak , jest to ogólnopolska sieć zagród mających na celu podtrzymywanie i promowanie tradycji wiejskich, rolniczych, edukacji o pochodzeniu żywności roślinnej i od zwierzęcej oraz podnoszenie prestiżu zawodu rolnika.
Wszystkie te aktywności mają na celu promocje gospodarstwa prowadzonego już w 3 pokoleniu. Pokazuje prawdziwą dolnośląską wieś. W 2017 roku Malwina zorganizowała I Festiwal Pasternaka promujące warzywo pasternak, wydarzenie o charakterze kulinarnym i edukacyjnym. W marcu 2018 roku natomiast odbyły się I Targi Zdrowej Żywności Prosto od Rolnika, które odbywają się cyklicznie w 3 niedziele miesiąca.
Spełniło się wielkie marzenie, ze z produktu lokalnego została zbudowana mocna lokalna marka i na jej podstawie produkt turystyczny . Nadrzędnym celem jest odbudowane zabudowań dworskich z XVIII wieku, jakie stanowią gospodarstwo rolne, stale budujemy Centrum Turystyki Wiejskiej. Malwina jest także inicjatorką powstania Szlaku Smaki Ziemi Ząbkowickiej.
Zapraszamy do odwiedzin wyjątkowej Serowarni